Infineon TD280N18SOFHPSA1, Thyristor Module 1800 V 9000 A, 280 A 150 mA 1.77 V 7-Pin
RS Stock No.: 217-7211PBrand: InfineonManufacturers Part No.: TD280N18SOFHPSA1
brand-logo
View all in Thyristors
Technical documents
Specifications
Rated Average On-State Current Irms
280A
Product Type
Thyristor Module
Repetitive Peak Reverse Voltage VDRM
1800V
Surge Current Rating
9000A
Maximum Gate Trigger Current Igt
150mA
Pin Count
7
Maximum Gate Trigger Voltage Vgt
2V
Maximum Holding Current Ih
150mA
Maximum Operating Temperature
130°C
Standards/Approvals
No
Series
TT280N18SOF
Repetitive Peak Off-State Current
30mA
Peak On-State Voltage
1.77V
Automotive Standard
No
View all in Thyristors
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Technical documents
Specifications
280A
Product Type
Thyristor Module
1800V
Surge Current Rating
9000A
150mA
Pin Count
7
2V
Maximum Holding Current Ih
150mA
Maximum Operating Temperature
130°C
Standards/Approvals
Series
TT280N18SOF
30mA
Peak On-State Voltage
1.77V