Microchip PIC16F628-20/SS, 8 bit PIC, PIC16F62X Microcontroller, 20 MHz, 3.5kB FLASH, 20-Pin SSOP
RS Stock No.: 467-1319Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC16F628-20/SS
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical documents
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F62X
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
224bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
16
Minimum Operating Temperature
0°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
1.83mm
Length
7.34mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC16F627/628 8-Bit Flash Microcontrollers
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
35 Instructions
8 Level Hardware Stack
16 I/O Pins
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Oscillator Start-Up Timer (OST)
Brown-Out Reset (BOR)
Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
Peripherals
Two Comparators
Capture/Compare/PWM Module
Two 8-bit Timers
One 16-bit Timer
Universal Synchronous Receiver Transmitter (USART)
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
quantityUnit price
1 - 9P.O.A.
10 - 99P.O.A.
100+P.O.A.
Technical documents
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F62X
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
224bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
16
Minimum Operating Temperature
0°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
1.83mm
Length
7.34mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed