Microchip PIC16F876-20/SP, 8 bit PIC, PIC16F87X Microcontroller, 20 MHz, 14kB FLASH, 28-Pin SPDIP
Microcontroller
Series
PIC16F87X
Package Type
SPDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
14kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
368bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
22
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.43mm
Length
35.18mm
Minimum Supply Voltage
2V