Nexperia PTVS58VS1UR,115 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 400 W, 2-Pin SOD-123
RS Stock No.: 791-9043Brand: NexperiaManufacturers Part No.: PTVS58VS1UR,115
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical documents
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
64.4V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-123
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
58V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
400W
Clamping Voltage VC
93.6V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
4.3A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1.1mm
Length
2.8mm
Standards/Approvals
No
Series
PTVS
Maximum Reverse Leakage Current
100nA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details
PTVSxS1 Series, 400W Transient Voltage Suppressors, Nexperia
400W Unidirectional Transient Voltage Suppressor (TVS) in a SOD123W small and flat lead low-profile Surface-Mounted Device (SMD) plastic package, designed for transient overvoltage protection.
Transient Voltage Suppressors, Nexperia
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Technical documents
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
64.4V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-123
58V
Pin Count
2
400W
Clamping Voltage VC
93.6V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
4.3A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1.1mm
Length
2.8mm
Standards/Approvals
No
Series
PTVS
100nA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details