Panasonic 4.7 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - ECA2AHG4R7 Radial Lead
RS Stock No.: 108-4105Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2AHG4R7
Capacitance
4.7μF
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
P.O.A.
P.O.A.
Capacitance
4.7μF
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%