Panasonic 330 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole - ECEA0JKS331 Radial Lead
RS Stock No.: 116-773Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEA0JKS331
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series
Panasonic KS Type A electrolytic capacitors offer a low profile solution with a height of only 5 mm. These radial capacitors feature 1000 hours endurance at +85°C.
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
P.O.A.
P.O.A.
quantityUnit price
5 - 45P.O.A.
50 - 95P.O.A.
100 - 495P.O.A.
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series