Panasonic 3300μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECEC1HP332BJ
RS Stock No.: 790-0405PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEC1HP332BJ
Capacitance
3300µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
22 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
22mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
2.73A
Tolerance
±20%
Series
HA SNAP IN
You may be interested in
Vishay 3300 μF Capacitor 50 V dc, Snap-in
P.O.A.Each (Supplied in a Box) (ex VAT)
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
You may be interested in
Capacitance
3300µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
22 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
22mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
2.73A
Tolerance
±20%
Series
HA SNAP IN