Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H101P 500
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
340mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
quantityUnit price
5 - 45P.O.A.
50 - 245P.O.A.
250 - 495P.O.A.
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
3μA
340mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%