Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFPC470UAR 1000
RS Stock No.: 568-474Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFPC470UAR
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Series
FP SMD
Product details
FP Series
High ripple current
Low impedance
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
quantityUnit price
5 - 45P.O.A.
50 - 245P.O.A.
250 - 495P.O.A.
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
360mΩ