Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFPV101XAP 900
RS Stock No.: 568-515Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFPV101XAP
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FP Series
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
You may be interested in
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
quantityUnit price
5 - 45P.O.A.
50 - 245P.O.A.
250 - 495P.O.A.
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
160mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%