Panasonic 150 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFTV151XAP 900
RS Stock No.: 729-6277Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFTV151XAP
Capacitance
150μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
52.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FT High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Capacitance
150μF
Product Type
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
52.5μA
160mΩ
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%