Panasonic 150 μF Capacitor 160 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2C151 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Technical documents
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%