Panasonic 22 μF Capacitor 350 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2V220 Radial Lead
RS Stock No.: 166-8263Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2V220
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
5mm
Series
EE - A
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
P.O.A.
P.O.A.
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
5mm
Series
EE - A
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%