Panasonic 1500 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFK0J152L Radial Lead
RS Stock No.: 571-098Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFK0J152L
Capacitance
1500μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
Low ESR
Applications
You may be interested in
P.O.A.
P.O.A.
quantityUnit price
5 - 45P.O.A.
50 - 245P.O.A.
250 - 495P.O.A.
You may be interested in
Capacitance
1500μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V