Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1H101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications
You may be interested in
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
quantityUnit price
5 - 45P.O.A.
50 - 245P.O.A.
250+P.O.A.
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V