Panasonic 5600 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A562L Radial Lead
RS Stock No.: 708-3605Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1A562L
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
560μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Applications
You may be interested in
P.O.A.
P.O.A.
You may be interested in
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
560μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V