Pepperl + Fuchs NBB5-18GM50-E2 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 PNP NBN40-U1-E0 36V 100 mm 36 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP68
Mount Type
Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.95kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
Standard Sensing Range
Features and benefits
Nickel plated brass housing with PBT face
LED indication
Embeddable, flush or non-flush installation available
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type connector
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
quantityUnit price
1 - 5P.O.A.
6+P.O.A.
Technical documents
Specifications
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP68
Mount Type
Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.95kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
Standard Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc