Rubycon 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - 16ZLH1000MEFCTA8X20
RS Stock No.: 703-7504Brand: RubyconManufacturers Part No.: 16ZLH1000MEFCTA8X20
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
ZLH
Dissipation Factor
16%
Country of Origin
Japan
Product details
ZLH Series
ZLH Series 105°C Miniaturized, Long Life, Low impedance Aluminium Electrolytic Capacitor
High Endurance, Load Life: 6000 to 10000h at 105°C
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Technical documents
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
ZLH
Dissipation Factor
16%
Country of Origin
Japan
Product details
ZLH Series