Rubycon 470μF Electrolytic Capacitor 400V dc, Through Hole - 400MXG470MEFCSN35X35
RS Stock No.: 749-7379Brand: RubyconManufacturers Part No.: 400MXG470MEFCSN35X35
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
470µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
35 (Dia.) x 35mm
Height
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
35mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000h
Series
MXG
Tolerance
±20%
Ripple Current
1.66A
Leakage Current
3√CV μA
Product details
MXG Series
General purpose aluminium electrolytic capacitors
Extended temperature range for power supply applications
Electrical connections via PCB snap-in terminals on a unified 10mm pitch
Low ESR
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
470µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
35 (Dia.) x 35mm
Height
35mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
35mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000h
Series
MXG
Tolerance
±20%
Ripple Current
1.66A
Leakage Current
3√CV μA
Product details
MXG Series