SCHAEFFLER PUMP700-2L Hydraulic Hand Pump, 1.6 L Hand, Hydraulic, 700 bar
RS Stock No.: 311-491Brand: SCHAEFFLERManufacturers Part No.: PUMP700-2L
View all in Hydraulic Hand Pumps
Technical documents
Specifications
Maximum Operating Pressure
700 bar
Product Type
Hydraulic Hand Pump
Usable Oil Capacity
1.6L
Pump Type
Hand, Hydraulic
Displacement Per Stroke 1st Stage
12.9cm³
Displacement Per Stroke 2nd Stage
2.3cm³
Weight
6kg
Width
150 mm
Length
620mm
Height
170mm
Standards/Approvals
No
Series
PUMP
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical documents
Specifications
Maximum Operating Pressure
700 bar
Product Type
Hydraulic Hand Pump
Usable Oil Capacity
1.6L
Pump Type
Hand, Hydraulic
12.9cm³
2.3cm³
Weight
6kg
Width
150 mm
Length
620mm
Height
170mm