SICK IME12-02BPSZW2K Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP IME12-02BPSZW2K 30V 2 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3438Brand: SICKManufacturers Part No.: IME12-02BPSZW2K
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
44mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
2mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Shielded
Series
IME12-02BPSZW2K
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical documents
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
44mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
2mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Shielded
Series
IME12-02BPSZW2K
Switching Current
200mA