SICK UM30-212112 Threaded Barrel Proximity Sensor UM30, M30 x 1.5 600 mm 200mA PNP 3V 30 V dc
RS Stock No.: 700-2867Brand: SICKManufacturers Part No.: UM30-212112
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
84mm
IP Rating
IP67, IP65
Width
3mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
600mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
12Hz
Series
UM30
Switching Current
200mA
Response Time
64ms
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
UM30-212 & UM30-213 Series
Features and Benefits
· Easy system integration due to the compact design
· Reliable operation in dusty environments
· Distance to object operating mode (e.g. for applications such as height detection)
· Integrated temperature compensation ensures high measurement accuracy
· Complementary switching outputs immediately signal faults
How do ultrasonic proximity sensor work?
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical documents
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
84mm
IP Rating
IP67, IP65
Width
3mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Metal
Maximum Detection
600mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
12Hz
Series
UM30
Switching Current
200mA