TE Connectivity HSA25100RJ, 100 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
100Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
EU RoHS, EU REACH, EU ELV, China RoHS 2
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
You may be interested in
RS PRO, 100 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Resistance
100Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
Country of Origin
India
Product details
Braking resistor
Balancing resistor
Crowbar
Filter