TE Connectivity HSA254K7J, 4.7 kΩ 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-5145Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA254K7J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
4.7kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium
Packaging
Loose Piece Tray
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
EU RoHS, EU REACH, EU ELV, China RoHS 2
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Resistance
4.7kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium
Packaging
Loose Piece Tray
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
Product details