TE Connectivity RN73 75 Ω, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.1 W - RN73C2A75RB
RS Stock No.: 161-4933Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: RN73C2A75RB
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
75Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
RN73
Maximum Operating Temperature
125°C
Termination Style
Solder
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
No
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ
Stable high frequency perfomance
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical documents
Specifications
Resistance
75Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
RN73
Maximum Operating Temperature
125°C
Termination Style
Solder
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ