TE Connectivity 15 Ω Wirewound Resistor 4 W 5 % SBCHE415RJ
RS Stock No.: 206-0436Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SBCHE415RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
4W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
5%
Packaging
Box
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBCHE
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Length
20mm
Height
8mm
Standards/Approvals
No
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Product details
SBCHE Series, Axial 4W/5W
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
You may be interested in
RES W/W 4W 15 OHM
P.O.A.Each (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
quantityUnit price
5 - 45P.O.A.
50 - 245P.O.A.
250 - 495P.O.A.
You may be interested in
RES W/W 4W 15 OHM
P.O.A.Each (ex VAT)
Technical documents
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
4W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
5%
Packaging
Box
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBCHE
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Length
20mm
Height
8mm
Standards/Approvals
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Product details
SBCHE Series, Axial 4W/5W
RES W/W 4W 15 OHM