TE Connectivity TE2500B22RJ, 22 Ω 2.5 kW Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 701-5898PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE2500B22RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
22Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
2.5kW
Series
TE
Package/Case
Tubular
Packaging
Box
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
600mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
No
Overall Diameter
60mm
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 2500W
TE Connectivity's TE Series provides a high power resistive solution for railway applications. With a mullite coating, these wire wound resistors offer a 2500W power rating. Featuring flameproof construction, a corrugated ribbon element allows for rapid cooling. Suitable applications include large electrical and production machinery, motor start/stop cycles, equipment discharge, load test simulation and dynamic braking.
High power rating
3x overload for 5 Seconds
Optimised for applications requiring stability and reliability
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Technical documents
Specifications
Resistance
22Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
2.5kW
Series
TE
Package/Case
Tubular
Packaging
Box
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
600mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
Overall Diameter
60mm
Product details