Turck NI30U-M30-AP6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP Uprox 30V 30 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 227-185Brand: TurckManufacturers Part No.: NI30U-M30-AP6X-H1141
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M30 x 1.5
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP68
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uprox
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
Uprox+ Factor 1 Barrel
High impact and thermal resistance
Uprox Range
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
quantityUnit price
1 - 5P.O.A.
6+P.O.A.
Technical documents
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M30 x 1.5
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP68
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uprox
Switching Current
200mA