Microchip 1200 V 20 A Schottky Barrier Schottky TO-247 MSC020SDA120B
RS Stock No.: 241-2088Brand: MicrochipManufacturers Part No.: MSC020SDA120B
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical documents
Specifications
Mount Type
Through Hole
Product Type
Schottky Barrier
Package Type
TO-247
Maximum Continuous Forward Current If
20A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
1200V
Series
MSC0
Rectifier Type
Schottky
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
75A
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Technical documents
Specifications
Mount Type
Through Hole
Product Type
Schottky Barrier
Package Type
TO-247
20A
1200V
Series
MSC0
Rectifier Type
Schottky
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
75A
Maximum Operating Temperature
175°C