Panasonic 300V 300mA, Silicon Junction Diode, 2-Pin SMini2 F5 B DA2JF2300L
RS Stock No.: 168-3711Brand: PanasonicManufacturers Part No.: DA2JF2300L
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical documents
Specifications
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SMini2 F5 B
Maximum Continuous Forward Current
300mA
Peak Reverse Repetitive Voltage
300V
Diode Configuration
Single
Diode Type
Silicon Junction
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
1.25V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Silicon Junction
Peak Reverse Recovery Time
400ns
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current
3A
Country of Origin
Malaysia
Product details
Small Signal Switching Diodes, DA Series, Panasonic
Diodes and Rectifiers, Panasonic
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical documents
Specifications
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SMini2 F5 B
300mA
300V
Diode Configuration
Single
Diode Type
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
1.25V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Peak Reverse Recovery Time
400ns
3A