Panasonic 1800 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1E182 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0625Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1E182
Capacitance
1800μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
29mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Capacitance
1800μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
29mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF