STMicroelectronics STripFET II Type N-Channel MOSFET, 80 A, 55 V Enhancement, 3-Pin TO-263 STB80NF55L-06T4
RS Stock No.: 687-5083Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STB80NF55L-06T4
brand-logo
View all in MOSFETs
Technical documents
Specifications
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
Maximum Continuous Drain Current Id
80A
Maximum Drain Source Voltage Vds
55V
Series
STripFET II
Package Type
TO-263
Mount Type
Surface
Pin Count
3
Maximum Drain Source Resistance Rds
7mΩ
Channel Mode
Enhancement
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Power Dissipation Pd
300W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
100nC
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
No
Height
4.6mm
Length
10.4mm
Automotive Standard
No
Product details
N-Channel STripFET™ II, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
View all in MOSFETs
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
quantityUnit price
2 - 8P.O.A.
10 - 18P.O.A.
20 - 48P.O.A.
100+P.O.A.
Technical documents
Specifications
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
80A
55V
Series
STripFET II
Package Type
TO-263
Mount Type
Surface
Pin Count
3
7mΩ
Channel Mode
Enhancement
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Power Dissipation Pd
300W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
100nC
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
Height
4.6mm
Length
10.4mm